טיפים ארגוניים לחודש תשרי

 בראשית דבריי ברצוני לאחל לקהל הקוראים ולכלל עם ישראל ברכת שנה טובה שנת שגשוג והצלחה ברוחני ובגשמי שנה שנהיה לראש ולא לזנב. אמן.
 
הקדמה:
ידועים דברי חז"ל על הפסוק "ואריה אם ישאג מי לא ירא", ארי"ה ר"ת: אלול ראש השנה יום כיפור הושענא רבה- ימים של אימת הדין והמשפט ימים של התעלות והתרוממות לעבודת ה'.
 
לפני כשבועיים הייתה לי הזכות לשמוע סיפור אמיתי ומדהים מהרב הראשי לתל אביב הרב מאיר ישראל לאו שליט"א.
 
 לפני כארבעים שנה בעיר תל אביב בשטח בניין העירייה היה את גן החיות (שהיום הוא נמצא בר"ג). מספר הרב שפעם נכנס המאכיל של האריה לכלוב כדי להאכילו ומתוך הרגל הוא לא סגר אחריו את השער...הארי ניצל הזדמנות ומבלי לפגוע בידידו המאכיל ברח מהשער וזינק מעל החומה של גן החיות אל החופש כאשר הוא מטייל לו בעיר תל אביב... אדם אחד ערני שראה את הארי אחז אומץ וחייג מייד לרדיו "קול ישראל " והודיע על המאורע! תארו לעצמכם איזו פאניקה הייתה אז באותם הימים. תל אביב היתה שוממה, וכולם הסתגרו בבתים מפחד לוע הארי. אז לא היו טלפוניים ניידים והברירה היחידה הייתה להודיע דרך ערוצי הרדיו למאזינים אז באותו יום כל המדינה עמדה על הרגליים ארי משוחרר מסתובב בתל אביב.
 
הרב מספר שבאותה שעה הוא נכח בבית ספר בעיר, והוא הבחין בחמישים ושבעה מורים עומדים בטור בטלפון הציבורי היחיד שפעל במקום, כאשר כל אחד מצלצל לאשתו ומזהיר אותה מהאריה, ומורה לה לסגור את החלונות ודלתות הבית ולשמור על הילדים.
 
לאחר זמן לא ארוך נתפס האריה המפחיד ע"י צוות גן החיות והושב לכלובו.
 
ממשיך ומספר הרב, כעבור שבועיים ימים הוא הוזמן לדרוש בחצר בית בשכונת רמת חן בת"א כמאה אנשים יושבים בחצר ורב השכונה לצידו והרב לאו דורש ומרתק בלשונו את השומעים. והנה עוברים להם רגעים והרב שומע מאחריו קול נהמת ארי..! הרב נעמד לרגע וחשב האם נכון מה שאוזניו שומעים או שזה דמיון? הרי לפני שבועיים ימים האריה נתפס..!
 
הרב מבין שרק הוא שמע את הקול המסתורי הזה שכן אף אחד מהנוכחים לא הרגיש בדבר והם עדין מרותקים לדרשה.
 
הרב ממשיך בדרשה... והנה לא עוברים רגעים והפעם ממש נהמת אריה! הרב עצר את הדרשה ושאל את רב השכונה שישב לידו. מה זה? זה נכון מה שאני שומע? ענה לו רב השכונה, זה נכון זה קולו של אריה. אמיתי, שאל הרב לאו? כן אמיתי, כאן ממש כאן אחרי החומות נמצא גן החיות ושם הכלוב של האריה, אך אל דאגה הוא נמצא בכלוב.
 
מספר הרב לאו שליט"א לקחתי את הדברים לתשומת ליבי, ושאלתי את עצמי מדוע שאר העם לא מפחד מאותו ר"ת ארי"ה – חודש אלול...
כנראה שהעם חושב שהאריה נמצא בכלוב – בבית הכנסת, בבית המדרש, בתלמודי תורה, בכוללים.
 
והדברים האלו צריכים לעורר אותנו להוציא את האריה מבית הכנסת לרחובה של עיר ע"י פעילויות ופרסום לקהילה.
 
תפילת יום כיפור, נץ או בשעה הקבועה?
תפילת יום הכיפורים צריכה להיות בנץ החמה מכמה סיבות: א. כדי שהקהל ירווח את ההפסקה בצהרים לבל יחלשו מדי ולמען יתפללו טוב יותר מתוך ישוב הדעת וכוונה. ב. מכיוון שמדובר ביום סליחה ומחילה, חשוב שאדם לא ישן אלא יראה דריכות ובהילות על מצבו הזקוק למחילה וסליחה.. אם הוא ישן כ"אפנדי" מראה הוא בזה שהוא לא מתרגש מעוצמת היום הקדוש והנורא, וחכם עיניו בראשו.
 
שמחת בית השואבה
שמחת בית השואבה הוא יום קדוש שמסוגל למשוך הרבה כוחות לשנה החדשה והיו שיתנבאו בזמן הזה כי יש ביום הזה התעלות רוחנית גדולה, ולכן מצווה וחובה על הגבאים והעסקנים לעשות שמחה בחוצות העיר והעיקר שהכל יהיה בקדושה ובטהורה ובהפרדה מלאה.
 
מכירת מצוות ביום שמחת תורה
הרבה אנשים לא מתייחסים כ"כ לספר ההפטרות ושאר מגילות שבארון, לדעתי זו שמחת כל התורה - הן שבכתב והן שבע"פ. ולכן אפשר ונכון למכור גם את ספר ההפטרות והמגילות וכל תשמישי הקדושה כדי לעורר עליהם כבוד ומצווה.
 
מורי ורבי הרב חיים רבי שליט"א הוסיף בנוסח שלושה עשר העיקרים, בעיקר המדבר על היות התורה מן השמים - את המילה "כולה", כלומר שהתורה כולה נתנה מהשמיים. והרב הגאון מאיר מזוז שליט"א קיבל את ההערה והנהיג זאת בסידורים של איש מצליח.
 
הקפות שניות
ביום שמחת התורה ראוי ונכון לעשות הקפות שניות כדי לזכות את הציבור הרחב, ובפרט את אלה שלצערנו עדין אינם שומרים תורה ומצווה כדי שלא יחללו את החג והיום טוב. וטוב ונכון להודיע להם שיש מסיבה גדולה עם כיבוד ושתייה ומוסיקה טובה ופרסים לילדים.