פרוייקט שיקום בתי כנסת

פרוייקט שיקום בתי כנסת

בשעה שרוב בני גילו טרודים במעגל השוטף של עבודה משכנתא בית ילדים, יזם עודד יצקן (39), קבלן בניין מהוד השרון פרויקט ייחודי:

"BE-A-PART" פרוייקט שיקום בתי הכנסת המוזנחים בישראל.

"לא גדלתי בבית דתי. אך כמו כל ילד יהודי במדינה, קיבלתי את ספר התנ"ך בבית הספר, למדתי על היהדות , וכן עם הזמן התפתח בי אותו "אנטי" שנמצא בקרב הרבה חילונים היום נגד הדתיים. ההסתה היומיומית עושה את שלה, ועם הזמן לא הייתה לדת משמעות בחיי" מספר יצקן.

"אחרי שסיימתי את הצבא נסעתי, כמו כולם, לחו"ל ואחרי שנתיים של התנתקות מוחלטת מכל דבר שהוא יהודי, לקחו אותי במקרה לבית כנסת בפילדפיה . אני זוכר שנכנסתי לשם והכל היה כל כך נקי ומסודר, כמו שאומרים "ידידותי למשתמש",ומיד הרגשתי שאני חלק ממשהו , שזה חלק ממני". הוא מספר.

משם המשיך עודד לבקר במספר בתי כנסת אורתודוכסים נוספים ברחבי ארה"ב כשהמשותף לכולם הם האסתטיות, הניקיון והאווירה הנעימה והמזמינה ששררה בכולם.

כשחזר לארץ וניסה "לשחזר את ההצלחה" נתקל באכזבה מרה.

"אחרי שחזרתי לארץ פתאום התחלתי לשים לב לבתי כנסת מסביבי. בסמוך לביתי בתל אביב שכן בית הכנסת הגר"א (ברחוב הירקון) נדהמתי לגלות שבמקום המייצג את הדת, את התורה ואת העם שלנו שוררת עזובה מחפירה, קירות מתקלפים ומעלי עובש,שירותים מוזנחים, צנרת מלאה בפיצוצים חלונות שבורים ופינות מלאות בקורי עכביש.

מלבד בית הכנסת בכפר שמריהו בו קיבלו את פני בטלית וכיפה מן המוכן, והסבירו את התפילה, לא מצאתי בית כנסת 'ידידותי למשתמש' כמו שהייתי רוצה למצוא".

בשיחת סלון שיגרתית העלה עודד את הנושא בפני חבריו- כולם חילונים בני 30 פלוס העוסקים במקצועות חופשיים , הוא סיפר על מצבם הנואש של בתי הכנסת בארץ בכלל ובת"א בפרט.חבריו והוא החליטו שצריך לעשות מעשה.

"כשאנחנו נולדים עושים לנו ברית מילה , כשאנחנו מתחתנים אנחנו הולכים לרבנות , כשהבנים שלנו מגיעים לגיל מצוות הם עולים לתורה , אנחנו רוצים בתי כנסת מכובדים ". החליטו.

על מנת להתחיל ולהריץ את הפרויקט פנה עודד אל שר האוצר לשעבר , יעקב נאמן, והוא סייע בידו להקים את עמותת "be a part"- הקוראת ליהודים חילונים ודתיים כאחד לבוא וליטול חלק בפרויקט היחודי . "חשבנו לקחת קהילה בחו"ל ולקשר אותה לבית כנסת בארץ,כמו ברית ערים תאומות. לכן גם קראנו לעמותה שהקמנו כך" מוסיף עודד.

במשך 4 שנים הצליחו לצרף בעמל רב לעשייה למען מקומות אלה בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ, בעלי עסקים וחברות.

אך כדרכם של פרויקטים גדולים מסוג זה, לא די ברצון טוב, כדי להתחיל ולהניע את הגלגלים דרוש כסף , הרבה כסף, ותורמים בינתיים אין.

אז החלו עודד וחבריו בסבב פגישות. "פגשנו את הרבנים הראשיים, שר הדתות, רבה הראשי של רחובות, חברי כנסת ואישי ציבור שונים- כולם ברכו על הפרויקט אך לא הצליחו להועיל ולו במעט לקופתו הדלילה של הפרויקט שנבנתה רק על כספי תרומות שאסף עודד מחבריו הקרובים.

שוב ושוב ניסו להיפגש עם תורמים כבדים בארץ ובחו"ל- אך כל בקשותיהם נפלו על אוזניים ערלות.

"כל חילוני שאני מספר לו על "be a part" אומר לי "באמת, פרויקט חשוב, פרויקט מרגש, "סבא שלי היה רב של בית כנסת" וכו' וכו' אך לא ממהר לתרום.

- לא קצת מייאש, לנסות להרים פרויקט שכולו רצון טוב ולהיתקל בכל כך הרבה קשיים?

"נכון. אבל הפכתי את הנושא לאידיולוגיה פרטית שלי. זאת תפיסת עולמי, ואני מוכן לעשות הכל כדי להחדיר בעם הזה את המצווה החשובה של "ואהבת לרעך כמוך". אם אנשים היו מגיעים יותר לבית הכנסת, הפרצוף של כל המדינה הזאת היה שונה. כל יום אני קורא בעיתון על עשרות מקרים מזעזעים של אלימות ורוע, שאין ספק שהיו נמנעים עם העם הזה היה מבקר קצת בבית כנסת וסופג מהמסורת הנפלאה שלנו. מצאתי כי הזלזול ,חוסר הפרגון וגם שנאת החינם נובעים מהתעלמות מן הפסוק"ואהבת לרעך כמוך".

- מה הפיתרון לכך, לדעתך?

"יש להעלות את מעמדו של בית הכנסת בעייני כלל הציבור, לגרום לעם המיוחד הזה לבוא שוב לבית הכנסת ולספוג את המוסר. לבוא ולחוות את כוחה של האהבה".

- עד מתי תמשיך להאבק למען הפרויקט הזה?

"הצבתי לעצמי מטרה- בעוד כשנתיים יחגוג בני את בר המצווה שלו- חלומי הגדול הוא לערוך את העלייה לתורה בבית כנסת משופץ ויפה. אני מקווה שעד אז נזכה לזה. לא יכול להיות שמתוך 15 מיליון יהודים שחיים בעולם ומחזיקים הון של מילארדי שקלים לא נמצא קבוצה שתהיה מוכנה להירתם לנושא הזה. התפקיד שלנו עכשיו הוא ליידע כמה שיותר אנשים שזה המצב. אני מאמין שהיהדות זו דת מיוחדת, ואם היא שרדה 2,000 שנה זה בגלל שיש בה משהו. אני לא יכול להרשות לעצמי להרים ידיים, כי אז אני אצטרך פשוט לעזוב את הארץ הזאת. בית כנסת זה לא מקום רק לדתיים , בית כנסת זה המקום היחיד שבו מי שנמצא לידך הוא אח שלך לא משנה מהי דעתו הפוליטית, מהו עיסוקו אם הוא חושב כך או אחרת".

את השיחה ביננו הוא מסיים במשפט 'נפש בריאה בגוף בריא' - באו לא ניתן לבתי הכנסת להראות כך. אם בתי הכנסת זה הגוף שלנו תחשבו לבד איך הנפש שלנו נראית"

פרטים להתקשרות:

"be-a-part" (ע"ר)
פרוייקט שיקום בתי הכנסת
רח' ההגנה 11 רמת השרון
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
טלפון: 5477208 - 03 , 731879 -052.

קישור לכתבה באתר ynet

תגובות   

0 #1 תגובה לפרוייקט be-a-partענת אנגל 2009-08-22 13:01
בס"ד
לעודד יצקן.
הכתבה שלך והמסר מעניינים מאוד.
אשמח לקחת חלק בפרוייקט שלך, אם ניתן.
ענת אנג'ל
עורכת לשונית
052-3516224
anatpo@walla.co.il
ציטוט | דווח למנהל
0 #2 אשמח לשמוע פרטיםנחמה דוד 2009-09-13 04:05
קראתי על המיזם וזה כל כך צודק
לא אוכל לעזור בכסף אך אני אמנית יוצרת ולאחרונה פיתחתי נברשת לבתי כנסת אולי אוכל לעזור
אתה מוזמן לראות את הנברשת באתר שלי
לחץ www.yeshmeain.com
ציטוט | דווח למנהל
0 #3 שיקוםמירי 2010-07-26 18:47
אני מכירה אתר של [http://www.hom etherapy.co.il= url]שיקום טוב מאוד - הרבה מאוד כתבות בנושא וגם טיפולים ייחודים בנושא.
http://www.hometherapy.co.il
ציטוט | דווח למנהל
0 #4 בית הכנסת הגר\"א חובה לבקררוני 2011-01-15 20:15
כל הכבוד..מרגש
ציטוט | דווח למנהל

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן